تزریق بوتاکس ( Botax Injection )

بوتاکس دارویی است که به طور موقت عضلات را ضعیف می کند. در دوزهای کم، می تواند چین و چروک های پوست را کاهش دهد و به درمان طیف وسیعی از شرایط پزشکی، از جمله اسپاسم پلک، بیماری رینود، و برخی از انواع میگرن کمک کند.

بوتاکس پروتئینی است که از توکسین بوتولینوم ساخته شده است که باکتری کلستریدیوم بوتولینوم آن را تولید می کند. اما زمانی که پزشکان به درستی و در دوزهای کم از آن استفاده کنند، می تواند فوایدی داشته باشد. به عنوان یک درمان زیبایی، تزریق بوتاکس می تواند چین و چروک های پوست را کاهش دهد.

همچنین، سازمان غذا و دارو (FDA) آن را به عنوان درمانی برای مشکلات مختلف سلامتی، از جمله اسپاسم پلک، تعریق بیش از حد، برخی از اختلالات مثانه و میگرن تایید کرده است.

بوتاکس یک نوروتوکسین است. این ماده سیستم عصبی را هدف قرار می دهد و فرآیندهای پیام رسانی عصبی را که انقباض عضلانی را تحریک می کنند، مختل می کند. اینگونه است که دارو باعث ضعف موقت عضلانی می شود.

اولین کاربرد بوتاکس کاهش چین و چروک صورت است. طبق گفته هیئت جراحی زیبایی آمریکا، تزریق بوتاکس محبوب ترین عمل زیبایی در سراسر کشور است. در سال 2016، بیش از 7 میلیون نفر تحت درمان بوتاکس قرار گرفته اند.

اثر بوتاکس موقتی است و بسته به نوع درمان، 3 تا 6 ماه طول می کشد.

چین و چروک بین ابروها که به آنها خطوط اخم یا خطوط گلابلار می گویند.

چین و چروک دور چشم که به نام خطوط پنجه کلاغی شناخته می شود.

چین های افقی در پیشانی

خطوط در گوشه های دهان

پوست “سنگ فرشی” روی چانه

با این حال، FDA  فقط برای استفاده در اطراف چشم و پیشانی این تزریق ها را تایید کرده است.

پزشکان از توکسین بوتولینوم با رقیق کردن پودر در سالین و تزریق مستقیم آن به بافت عضلانی استفاده می کنند.

24 تا 72 ساعت طول می کشد تا دارو اثر کند. به ندرت، ممکن است 5 روز طول بکشد تا اثرات کامل نشان داده شود. بسته به نوع درمان ممکن است 3 تا 12 ماه طول بکشد.

افراد باید از استفاده از بوتاکس در دوران بارداری یا شیردهی خودداری کنند، یا اگر تا به حال واکنش آلرژیک به دارو یا هر یک از مواد تشکیل دهنده آن داشته اند.

هنگامی که به هر دلیلی بوتاکس را در نظر می گیرید، بسیار مهم است که مطمئن شوید که ارائه دهنده یک متخصص پوست آموزش دیده است.

خطرات و عوارض جانبی

مردم معمولا تزریق بوتاکس را به خوبی تحمل می کنند و عوارض جانبی آن غیر معمول است. با این حال، بسته به دلیل تزریق و پاسخ فرد، توکسین بوتولینوم می تواند عوارض ناخواسته ای ایجاد کند، از جمله:

درد خفیف، تورم یا کبودی در اطراف محل تزریق

سردرد

افتادگی موقت پلک

ضعف یا فلج موقت ناخواسته در عضلات مجاور

عدم جهت گیری فضایی یا دوبینی پس از درمان استرابیسم

حساسیت یا آلرژی به آن

عفونت در محل تزریق

بوتاکس کاربردهای زیبایی و پزشکی دارد. این دارو می تواند چین و چروک های صورت را کاهش دهد و به درمان برخی از اختلالات مربوط به سیستم عصبی و عضلانی کمک کند.